Logo - Amadia reality Přidat do oblíbených Napište nám Zpět na úvod
Novostavby Proč AMADIA Naše služby Kontakt Aktuality

Aktuality

12.03.14 NOVINKA! Rodinné domy v družstevním vlastnictví

Máte problém s financováním domu? Nyní nabízíme rodinné domy v družstevním vlastnictví v Přezleticích a Cholupicích (Praha 4). Z vlastních zdrojů stačí pouze 30% kupní ceny a zbytek splácíte formou nájmu s možností kdykoli předčasně doplatit a převést do osobního vlastnictví. Nepotřebujete žádné potvrzení o příjmech a žádný výpis z registru dlužníků apod. Úroková sazba stejná jako u hypotéky. Kontaktujte nás pro více informací. Nabídku domů naleznete zde: www.domypraha4.cz a www.domyprezletice.cz.

21.01.14 Poslední volné byty v Rezidenci Letňany

Využijte poslední možnosti zakoupení bytu v rezidenci Letňany za stále velmi příznivé ceny s možností ovlivnit řešení interiéru. Rezidence Letňany poskytuje velmi příjemné prostředí pro bydlení, kde v sousedství domu máte pouze nízkopodlažní domy, veškerou občanskou vybavenost, MHD.
Nyní máme prodáno pře 60% bytů.
Veškeré podrobnosti naleznete na www.rezidenceletnany.cz

15.01.14 V projektu www.domypostrizin.cz jsme ceny nezměnili!!!

Změny v oblasti nemovitostí, které od 1. 1. 2014 přináší nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012), ovlivnil i zákon o dani z přidané hodnoty (zákon č. 235/2004 Sb.). Díky těmto novelám zákonů je na pozemky pod nově postavenými domy uvalena 21% sazba DPH.
I přes toto zavedení 21% procentní daňové sazby z přidané hodnoty na pozemky od roku 2014 nezdražujeme a nadále zachováváme původní ceník všech domů v projektu Domy Postřižín ( www.domypostrizin.cz )!!!

05.10.13 Zahájen prodej RD ve Vinoři/Přezleticích - AKCE!!!

Zahájen prodej RD ve Vinoři/Přezleticích. Nový projekt výstavby první etapy rodinných domů v Přezleticích Vám nabízí 45 řadových rodinných domů s dispozicemi 4+kk a 5+kk. Krajní domy mají možnost volby mezi 5+kk a 4+kk+garáž. Na výběr nabízíme ŘRD o užitné ploše 122m2 až 159m2 na parcelách od 221m2.
Nyní AKCE na kuchyňskou linku nebo vybavení interiéru zdarma!!!
Více informací na www.domyprezletice.cz

13.09.13 REZIDENCE LETŇANY - bydlení pro Vás

Hledáte klidné bydlení avšak v místě s kompletní občanskou vybaveností? Pak právě pro Vás je ideálním řešením nabídka bytů v rezidenci Letňany. Projekt Rezidence Letňany jsme Vám již dříve stručně představili v našich aktualitách. Nyní jsou byty Letňany již v živé výstavbě a stavba roste před očima. Proto využijte poslední možnosti zakoupení bytu v rezidenci Letňany za stále velmi příznivé ceny s možností ovlivnit řešení interiéru. Rezidence Letňany poskytuje velmi příjemné prostředí pro bydlení, kde v sousedství domu máte pouze nízkopodlažní domy.
Již dnes můžeme říci, že Byty Letňany jsou velmi úspěšným a žádaným projektem. Proto neváhejte a objevte kouzlo nejen samotného domu Rezidence Letňany, ale také kouzlo místa, které v sobě kloubí naprosto bezkonkurenční klidné prostředí spolu s výtečnou občanskou vybaveností, podpořenou blízkostí metra a velkého nákupního centra Letňany s velkým množstvím restaurací, atrakcí pro děti a dokonalou možnosti sportovního vyžití.
Veškeré podrobnosti naleznete na www.rezidenceletnany.cz

06.08.13 Předprodejní ceny - Záhájen prodej bytů v rezidenci Letňany

Právě jsme zahájili prodej bytů v rezidenci Letňany za předprodejní ceny. Využijte jedinečnou možnost za nízké ceny.

Zcela nový projekt rezidence Letňany je výsledkem práce architektů, jejichž hlavním záměrem bylo zasazení moderní novostavby do stávající původní zástavby nižších bytových domů v Praze 9 - Letňanech. Jedná se o moderní novostavbu zděné konstrukce o 9 nadzemních a 2 podzemních podlažích. Rezidenční dům nabízí 81 bytových jednotek s dispozicemi 1+kk, 2+kk, 3+kk a 4+kk, z nichž většina poskytuje pro své majitele komfort v podobě teras, balkónu či prostorných předzahrádek. Všechny jednotky splňují požadavky vysokého standardu použitých materiálů a zároveň kvalitního zpracování. Samozřejmostí je možnost dostatečného počtu parkovacích stání v podzemních garážích domu, které si mohou majitelé bytu dokoupit. Součástí každého bytu je sklep v podobě samostatné místnosti umístěné vždy v blízkosti samotného bytu.

Tato moderní rezidence o počtu 81 bytových jednotek se nachází mezi ulicemi Krnovská a Frýdecká v Praze 9 - Letňanech uprostřed staré zástavby nižších bytových domů. Na výběr připravujeme byty 1+kk, 2+kk, 3+kk a 4+kk s vysokým standardem. V přízemí mají byty předzahrádky. Většina bytů má terasu nebo balkón. Dále nabízíme možnost parkování v suterénu domu. Součástí každého bytu je sklep. Objekt má zděnou konstrukci a 9 nadzemních podlaží.
Další podrobnosti na www.rezidenceletnany.cz

18.04.13 Zahájen prodej bytů v Rezidenci Na Pláni

Pravě jsem zahájili prodej bytů v novostavbě "Rezidence Na Pláni" na Malvazinkách - Praha 5. Stavba bude dokončena během prvního pololetí 2013. Tato menší rezidence o počtu 23 bytových jednotek se nachází v ulici Na Pláni, Praha 5 v na jih orientovaném kopci uprostřed staré zástavby činžovních vil a menších bytových domů s krásným výhledem do zeleně (Radlické údolí). Na výběr připravujeme byty 1+kk, 2+kk, 3+kk a 4+kk s vysokým standardem. Ke každému bytu náleží terasa nebo balkon. Dále nabízíme možnost parkování v suterénu nebo před objektem. Součástí každého bytu je sklep.

29.10.12 Automobil + kuchyň nebo splátky hypo na rok ZDARMA

U projektu Rodinné domy Mukařov jsme pro Vás připravili do odvolání akci - PEUGEOT 208 5P ACTIVE 1.0 68k + základní kuchyň do výše 125.000,- Kč, nebo úhrada roční splátky hypotéky do výše 330.000 Kč.
Nárok vznikne novému majiteli po splnění všech podmínek upřesněných před podpisem smlouvy (dodržení smlouvy, řádné úhrady, apod.).

23.10.12 Akční nabídka hypotečních úvěrů!

nyní máte jedinečnou příležitost dostat výhodnější nabídku hypotéky až o 0,5% oproti pobočkám banky. Neváhejte nás kontaktovat pro více informací a bezplatnou konzultaci.

20.08.12 ZAHÁJEN PRODEJ RODINNÝCH DOMŮ V POSTŘÍŽÍNĚ - ZAHAJOVACÍ SLEV

Zahájili jsme prodej rodinných domů v novém projektu v obci Postřižín, veškeré informace a aktuální slevy naleznete zde

12.12.11 Zýšení DPH u novostaveb

Poslední možnost využít cen nových bytů a domů s nižší DPH do konce roku 2011!!!

02.09.10 Velké slevy bytů v projektu "Rezidence Cholupice"

Nabízíme přechodné snížení cen bytů v projektu "Rezidence Cholupice". Byty již od 1390000Kč. Více na stránkách http://cholupice.amadia.cz nebo v sekci novostavby.

Popis projektu
Projekt Rezidence Cholupice je především určen pro klienty, kteří touží po bydlení v moderních a komfortně vybavených bytech. Novostavba 3 bytových domů je zasazena do stávající zástavby. V podzemních garážích je dostatek garážových stání a byty v přízemí mají předzahrádky. V ceně každého bytu je sklepní kóje, bezpečnostní vstupní dveře a pod. Celkem budou vybudovány 3 bytové domy a podzemní garážová stání. Výstavba bytových jednotek bude probíhat ve dvou etapách. První etapa zahrnuje celkem 64 bytových jednotek ve složení 1+kk, 2+kk, 3+kk. Druhá etapa bude obsahovat 48 bytových jednotek. Architektura prostředí vytváří ráz kvalitního bydlení v zeleni v blízkosti cholupického lesa. Bytové domy vynikají svou moderní architekturou, která plně zapadá do rázu krajiny a působí tak velice příjemným dojmem. Tyto domy splní očekávání i náročnější klientely. Každý dům má svou kotelnu s vlastním vytápěním bytových jednotek. Bytový dům S02 má výtah.

01.08.10 Zahájen prodej bytů v novostavbě v Ďáblicích

Bytový dům Ďáblice zahrnuje jednu ucelenou a funkčně zasazenou budovu do místního prostředí staré zástavby. Objekt bude zahrnovat 19 bytových jednotek a to ve složení od 1+kk, 2+kk, 3+kk a 4 + kk.
Dům vyniká svou novodobou architekturou, která splní i ty náročnější představy o kvalitním a moderním bydlení. V 1.PP domu se nacházejí garáže, kotelna a sklepní kóje. Za zmínku strojí také fakt, že v traktu domu se bude nacházet množství zeleně a především odpočinková zóna pro celý dům.
Projekt se nachází v městské části Ďáblice na Praze 8. Dům leží na nároží ulice Hořinecká a Ďáblická. Ďáblice vynikají svou vynikající dostupností do centra Prahy a především veškerou občanskou vybaveností v místě. V nedaleké blízkosti projektu se nachází Ďáblický háj, který je přírodní rezervací. Toto místo skrývá malebné zákoutí, dětská hřiště, možnosti pro běh, cyklistiku nebo také známou hvězdárnu.
V místě se nachází mateřská škola, základní škola, pošta a spousta malých obchodů. Přibližně 5 min od domu je velké nákupní centrum Tesco Letňany, Bauhaus nebo také Globus.

07.02.10 !!! Slevová akce DOMY MUKAŘOV -11% !!!

V měsíci únoru a březnu prbíhá slevová akce na všechny domy z projektu Mukařov - na řadové domy i dvojdomy nabízíme aktuálně slevu ve výši 11%. Aktuální ceník naleznete po kliknutí na banner Rodinné domy Mukařov na levé straně obrazovky.

25.11.09 Doporučujeme lokalitu - obec Hřebeč

Doporučujeme Vám lokalitu západně od Prahy pro krásné a klidné bydlení a dojíždění za prací do Prahy. Obec Hřebeč leží ve Středních Čechách, asi 3 km východně od Kladna, 10min od Prahy 6.
V obci je několik obchodů se smíšeným zbožím, několik hospod, Kulturní dům se sálem, Dům služeb, kde je pošta, prodejna potravin, kadeřnictví, knihovna, výměna olejů, hasičská zbrojnice, Klub seniorů. Z dalších služeb nebo provozoven najdete v obci kosmetiku, opravy praček, klempíře, pokrývače, tesaře, instalatéry, prodejnu stavebnin, úklidovou firmu, autoopravnu, autodopravu, stěhování apod.
Ve zdravotním středisku ordinuje 3 x v týdnu obvodní lékařka, 2 x v týdnu zubařka a 3 x v týdnu dětský lékař.
V letech 2004 – 2006 byla přestavena původní budova školy a přistavěna nová část. Vzniklo tak několik dalších učeben nejen pro školu, ale i další místnost pro rozšíření mateřské školy, nově byla vybudována jídelna, kuchyně, školní klub. V základní škole se počítá s postupným rozšířením na 9 ročníků.
Sport, zájmy, volný čas
Zájemci o sport mají k dispozici tenisové kurty s umělou trávou a na vylepšování podání cvičnou stěnu.
Pokud se zajímáte o fotbal, máte štěstí. Fotbalový oddíl SK Hřebeč má dvě mužstva dospělých, tým dorostu, starších i mladších žáků, nejmladší fotbalisté se mohou přihlásit do přípravky.
Pro nejmenší děti je v obci dětské hřiště.
Rozhýbat tělo si můžete i v tělocvičně školy. Cvičit chodí nejen školní děti a dospělí (kallenetika, aerobic) ale i ti nejmenší, společně s rodiči.
V roce 1904 vznikl v obci Sbor dobrovolných hasičů, více jak stoletou tradici má i TJ SOKOL.
V nedávné době byla založena Místní organizace Českého rybářského svazu. V pronájmu má Hřebečskou vodní nádrž, kde můžete chytat ryby, v létě se koupat a v zimě bruslit.

14.07.09 !!!AUTOMOBIL PEUGEOT 107 ZDARMA!!! JEN O PRÁZDNINÁCH!!!

V době prázdnin jsme pro Vám připravili nabídku k projektu prodeje "Rodinných domů MUKAŘOV". Ke každému domu zakoupenému od naší společnosti v měsíci Červenci a Srpnu z projektu "Rodinné domy MUKAŘOV", dostanete jako dárek osobní automobil Peugeot 107 zdarma. Aktuální nabídku právě dokončovaných domů naleznete po rozkliknutí banneru v levé části obrazovky.

09.07.09 Po deregulaci nájemného se na jeho zvýšení musejí dohodnout

Příští rok deregulace nájmů podle zákona o nájemném skončí ve 450 000 bytech, to je v asi 60 procentech bytů s regulovaným nájmem. Jde zpravidla o obce do 50 000 obyvatel. V krajských městech (s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy) a středočeských městech nad deset tisíc obyvatel skončí deregulace až v roce 2012.

Je tedy na místě otázka, co bude s nájemným po skončení deregulace. V řadě míst totiž ani poté nedosáhne úrovně obvyklé na volném trhu.

Soudy bez opory v zákoně
Občanský zákoník říká, že nájemné „se sjednává dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, nestanoví-li tento zákon nebo zvláštní právní předpis jinak“. Zmíněný zákoník ale nic odlišného neurčuje a žádný zvláštní předpis, který by nahradil zákon o nájemném, zatím neexistuje. Po skončení deregulace se tedy uplatní jen princip dohody.

Pak ale hrozí, že když se pronajímatel s nájemníkem na dalším zvýšení nedohodnou, vznikne opět velmi problémová situace. Majitelé se budou obracet na soudy se žalobami na zvýšení nájemného, ale soudy nebudou mít pro rozhodování o nich jednoznačnou právní oporu.

Vláda sice navrhla novelu občanského zákoníku, v níž se říká, že když nájemné nedosahuje úrovně obvyklé v daném místě a nedošlo k dohodě o nové výši nájmů, mají spory rozhodnout soudy. Návrhem novely se ale Sněmovna odmítla zabývat.

„Byla to velká chyba. Soudy tak nebudou v jednoznačné pozici a bude jim dlouho trvat, než přijdou na to, jak budou rozhodovat. Může tak dojít k patové situaci, nájemné může opět zamrznout a bude se vytvářet napětí ve společnosti,“ uvedl v minulých dnech náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous (ODS).

Sdružení nájemníků: předejít sporům
S představou, že by spory měly rozhodovat soudy, ale nesouhlasí Sdružení nájemníků. „Soudy přece nemohou rozhodovat o výši nájmů při každém sporu. Měl by být přijat nový zákon o nájemném, který bude určovat, jak se bude postupovat po deregulaci,“ řekl před časem Právu místopředseda sdružení Milan Taraba. Takový zákon mají podle něj třeba v Německu a v Rakousku.

Soudy se už i nyní sice zabývaly spory o výši činží, ale šlo jen o desítky případů, které se týkaly výlučně nájemného do konce roku 2006, tedy do účinnosti zákona o jednostranném zvyšování nájemného.

Zdroj: Vladimír Čechlovský, Právo

27.04.09 Prezident podepsal "chodníkovou novelu"

Za stav chodníků budou zodpovídat jen jejich vlastníci. Prezident 7.4.2009 podepsal novelu, která ruší odpovědnost majitelů domů za škody způsobené stavem přilehlých chodníků, které vlastní zpravidla obce.
Přijetí normy se snažil zabránit Svaz měst a obcí, podle něj bude znamenat pro radnice nemalé zvýšení nákladů na úklid chodníků. Také pražský primátor Pavel Bém (ODS) Václava Klause žádal, aby novelu nepodepisoval. Podle Béma to výrazně zvýší obecní rozpočty, což považuje v době krize za nebezpečné.
"Prahu tato novela bude stát 1,5 miliardy korun. To je celé," sdělil dnes ČTK v reakci na podepsání zákona Bém. Před časem primátor uvedl, že dosud město zimní údržba chodníků stála téměř desetkrát méně - zhruba 135 milionů korun.
Kvůli úklidu bude muset Praha zaměstnat přes 6000 lidí, radní Petr Štěpánek už dříve řekl, že obcím zřejmě nezbude nic jiného, než zvýšit daň z nemovitosti.
Novelu navrhl senátor ODS Jaroslav Kubera, který označil za absurdní nynější stav, kdy vlastník domu odpovídá za škody na chodníku, který mu nepatří. Pokud se nyní někdo na neuklizeném chodníku zraní, může žádat odškodnění na majiteli nemovitosti. Až začne platit novela zákona, lidé se budou se žádostí o odškodnění obracet zejména na obce a kraje.

31.12.08 Hodně zdraví a štěstí do nového roku!

Přejeme za celý tým naší kanceláře hodně štěstí, zdraví a úspěchů do nového roku.

20.11.08 Tržní nájemné bude stagnovat, místy klesne až o 10 procent

Stagnace se bude týkat většiny krajských měst a Prahy, největší propady budou i nadále u větších bytů. Pokles tržního nájemného prý může v průměru činit až sedm až deset procent: Například dvoupokojový byt v panelovém domě na pražském Proseku se minulý rok pronajímal i s poplatky za 11 500 korun, nyní je to prý již zhruba o 800 korun méně.

09.10.08 MMR chce novelou občanského zákoníku posílit pozici majitelů

Legislativní úprava má řešit situaci po ukončení procesu deregulace nájemného, jež nastane v roce 2011. Když se nájemník s majitelem bytu nedohodnou na výši nájemného, budou se moci obrátit na soud, který určí výši nájmu tak, jak je v místě a příslušné době obvyklé. Majitelé domů návrh s výhradami vítají, představitelé nájemníků vyjadřují rozpaky. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje v návrhu novely občanského zákoníku posílení postavení majitelů bytů proti pozici nájemníků. O plánované změně dnes informovalo MMR. Nová úprava zákoníku má především pomoci řešit situaci, která nastane od roku 2011, tedy po ukončení procesu deregulace nájemného. Majitelé domů návrh s výhradami vítají, představitelé nájemníků vyjadřují spíše rozpaky. Hlavní novinkou je způsob řešení situace, kdy se nájemník s majitelem domu nedohodnou na výši nájemného. V takovém případě se budou moci obrátit na soud, který určí výši nájemného tak, jak je v místě a příslušné době obvyklé.

Další chystanou změnou zákoníku má být přihlašovací povinnost nájemníka týkající se osob, které nepatří do jeho přímé rodiny. Nájemník bude podle návrhu muset požádat o souhlas majitele s jejich pobytem v případě, že budou chtít být v bytě déle než tři měsíce. Ze závažných důvodů bude prý moci majitel pobyt těchto osob odmítnout. Návrh nepočítá s možností výpovědi bez udání důvodu, naopak prý rozšiřuje škálu bytových náhrad.

MMR však již nepočítá s dalším zachováním možnosti výměny bytů bez souhlasu majitele. Poslanec a současně předseda Sdružení nájemníků ČR Stanislav Křeček (ČSSD) však přišel minulý týden naopak s návrhem novely občanského zákoníku, který by tuto možnost dále rozšířil. Nájemníci by podle Křečkova návrhu majitelům domů pouze předložili písemnou dohodu o výměně bytů. Pokud majitel bytu do 30 dnů nesdělí, že s výměnou nesouhlasí a nepodá žalobu na neplatnost dohody, měla by smlouva o výměně platit.

Představitelé majitelů bytů návrh MMR vítají, bezvýhradně spokojeni však nejsou. "Jsou to hlemýždí krůčky k fungujícímu trhu s bydlením," řekl ČTK předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. Návrhu podle něj chybí možnost, aby majitel mohl dát nájemníkovi výpověď bez udání důvodu s dvouletou výpovědní lhůtou, jak se údajně původně předpokládalo.

S rozpaky se k návrhu vyjádřili zástupci Sdružení nájemníků. Vadí jim například možnost určení výše nájemného soudem, pokud by se na něm vlastník s nájemníkem nedohodli. Podle místopředsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby by hrozilo, že soudy by v takových případech o výši nájemného rozhodovaly značně libovolně. "Při určování výše nájemného není prostor pro lidovou tvořivost," řekl ČTK Taraba. Naopak ocenil, že MMR nakonec do návrhu nezařadilo možnost výpovědi z nájmu bez udání důvodu.

Podle dřívějšího Křečkova prohlášení by mělo být také legislativně zajištěno, aby lidem, jejichž jediným příjmem je sociální nebo invalidní důchod, nebylo nájemné dále zvyšováno.

Příští rok je v pořadí třetím rokem deregulace nájemného. Podle původních předpokladů se roční nárůsty uvolněných nájmů měly pohybovat kolem 20 procent. Ve skutečnosti se však v některých městech, mezi kterými je i Praha, od příštího roku nájemné zvýší až o 46 procent.

07.07.08 Finanční krize na trhu realit nejvíc zasáhla investice

Přes pokračující růst se problémům pravděpodobně nevyhne ani trh s kancelářemi, maloobchodními centry a sklady. Byty proti tomu zůstávají nadále nejstabilnějším pilířem trhu s nemovitostmi. Nejtvrdší dopady světové finanční krize zasáhly v Česku investice do nemovitostí za účelem zhodnocení vložených peněz. Přes pokračující růst se problémům pravděpodobně nevyhne ani trh s kancelářemi, maloobchodními centry a sklady. Byty proti tomu zůstávají nadále nejstabilnějším pilířem trhu s nemovitostmi. Vyplývá to ze souhrnné studie o českém realitním trhu Trend Report 2008 Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTM), jejíž autoři dnes výsledky výzkumu prezentovali na tiskové konferenci. Dopad světové finanční krize se projevuje zejména zvýšenou opatrností bank při poskytování úvěrů. Investoři se podle prezidentky ARTM Zdeňky Klapalové zaměřují spíše na projekty se stabilním výnosem. "Spekulativní kapitál Českou republiku pomalu opouští," uvedla. Pozici dlouhodobě nejstabilnější části realitního trhu si nadále podrží trh s byty. Bude sice přibývat projektů v regionech, dominovat však podle studie bude dále především výstavba rodinných domů. Nové byty budou mít nejčastěji plochu do 100 metrů čtverečních. Prodejní ceny budou nadále kopírovat vývoj ekonomiky. Určující pro vývoj cen budou podle Trend Reportu příjmy domácností a výše bankovních úroků.

11.02.08 Změny na našich www stránkách

Děkujeme za Vaši návštěvnost našich stránek a Vaše komentáře k jejich přehlednosti. Stránky prošly několika úpravami a přibyla i sekce "Naši klienti hledají", ve které uvádíme jen ty nejpoptávanější nemovitosti našich klientů. Pokud máte zájem nabídnout nebo poptat jakoukoli nemovitost využijte prosím našeho formuláře "Napište nám" nebo nás kontaktujte na email: info@amadia.cz nebo telefonické bráně 222 780 475.

17.01.08 Největší zájem bude letos o menší byty

Realitní investoři budou mít letos v Česku největší zájem o menší byty, nejlépe v cihlové zástavbě. Vysoká poptávka se udrží také po menších rodinných domcích v dobrém stavu a s dobrou dostupností do měst, stejně jako po stavebních pozemcích v dobrých lokalitách. Na opačné straně zájmu investorů budou panelové byty.

08.10.07 Prognóza: pokles cen nemovitostí

Prognóza: pokles cen nemovitostí
Veřejná debata má nové téma: existuje, nebo neexistuje bublina na trhu s realitami? Realitní makléři a developeři samozřejmě tvrdí, že ne. Argumentují tím, že se díky neustávající poptávce daří prodávat vše, co se postaví.

Zvláštní argument. Stojí pouze na víře, že tomu tak bude i nadále. Proto se hned vnucuje otázka: Jak je vlastně možné definovat investiční či realitní bublinu? No přece tak, že poptávka je vysoká a žene cenu nad dlouhodobou logickou a ekonomice odpovídající úroveň.


Pozor, nájmy už se mění

Poptávka může být přitom vyvolána řadou psychologických nebo krátkodobých finančních vlivů, které nemusejí nutně odpovídat reálnému životu. Pozná se to v okamžiku, kdy bublina splaskne. Tedy ve chvíli, kdy zmizí z trhu značná část poptávky a zůstane převládající nabídka.

Druhým častým argumentem realitních makléřů a developerů je tvrzení, že česká společnost preferuje vlastní bydlení. Především kvůli tomu, že tržní nájmy jsou extrémně vysoké, a investice do vlastní nemovitosti je tedy dlouhodobě výhodná.

Ano, zcela zřejmě existuje taková preference. Zároveň však vidíme postupný pokles tržních nájmů. A sledujeme nemalou deregulační snahu, takže zde máme páku působící proti cenám nemovitostí.

Pokud se cena nájmu regulovaného zvýší a neregulovaného sníží, povede to k normalizaci trhu s nájemním bydlením, který se tak stane racionálnější protiváhou proti bydlení vlastnímu. Pokles tržního nájemného povede k vyšší nabídce na prodeje, protože poměr mezi potenciální okamžitou cenou a dlouhodobým výnosem z nájmu se změní. Oproti současné situaci to nemůže být jinak, než že to v důsledcích sníží poptávku po vlastním bydlení.

A sazby budou šest procent

Ale především rostou ceny nových hypoték, a to dramatickým tempem: nyní se dostávají na pět procent. Vzhledem k silnému potenciálu dalšího růstu ceny peněz můžeme předpokládat, že během příštího roku se budou sazby dále zvyšovat. Mohu být klidně pokládán za pesimistu, nicméně říkám, že se dostanou na šest procent. Hypotéky kryjí asi šedesát až sedmdesát procent celkového objemu peněz tekoucích do trhu s byty, jsou tedy rozhodující.

Copak to udělá s poptávkou po novém bydlení a s cenou starších bytů? Nu, určitě to nebude trh tlačit k dalším rekordům, naopak.

Nynější cena hypoték je na úrovni situace konce roku 2003. Pokud se podíváme na tehdejší ceny nových bytů (a bytů obecně), pak byly o třetinu až polovinu nižší. Nižší byly i reálné mzdy, ovšem cca o 15 procent. Tehdejší produkce nových bytových jednotek byla pod dvaceti tisíci, nyní je na třiceti tisících ročně. A celkové zadlužení českých rodin dosahovalo ani ne třetiny současného stavu (tehdy necelých 200 milionů korun).

U realit neexistuje nic jako objektivní cena. Lze jen spekulovat o tom, zda ceny porostou, budou stagnovat, nebo zda trh dojde k názoru, že je už dál nehodlá akceptovat a skokem je sníží. Já bych čekal spíše ten pokles, během dvou tří let o pětinu. Ale realitní makléř vám řekne něco jiného...


HN.IHNED.CZ
Autor/ři: Luboš Smrčka

14.08.07 Nájemník musí být kvalitně informován o zvyšování nájmu.

Zdroj: Novinky, Právo

Oznámení pronajímatele o jednostranném zvýšení nájemného musí mít nejen písemnou formu, ale musí obsahovat mnohá fakta, která dávají úplný obrázek o dnešním i budoucím nájemném. Smyslem je, aby nájemník porozuměl, co a jak se zvyšuje, a vše si mohl případně překontrolovat.

14.8. 2007 10:50
Nestačí tedy stroze oznámit: Zvyšuji Vám nájemné od ledna 2008 z 19,39 na 25,01 koruny za čtvereční metr. A co by měl nájemník v oznámení najít?

Zákon určuje, že "musí obsahovat zdůvodnění, že byla řádně stanovena výše nájemného na základě maximálního přírůstku měsíčního nájemného".

Ve sdělení by tudíž měly být alespoň tyto údaje: aktuální sazba za čtvereční metr měsíčně, maximální možný přírůstek nájemného v procentech pro příslušnou velikostní kategorii obce a o kolik majitel nájemné zvyšuje (v korunách za metr). Dále nová sazba za metr, započitatelná plocha bytu (sklepy, které nejsou místnostmi, balkóny, lodžie a terasy se započítávají polovinou své výměry) a celková podlahová plocha bytu.

Nemělo by chybět ani zda jde o standardní byt (dřívější jednička či dvojka), nebo byt se sníženou kvalitou (dříve trojka a čtyřka), nová měsíční platba za celou započitatelnou podlahovou plochu, odkdy vzniká povinnost platit zvýšené nájemné.

Nájemník by měl z oznámení rovněž zjistit úhradu za vybavení bytu (např. sporák, kuchyňskou linku atd.). V tomto případě ze zákona zvyšování nevyplývá, o případné nové částce by se měly obě strany dohodnout.

Oznámení by mělo obsahovat i celkovou platbu nájemného, to je včetně vybavení a záloh za služby spojené s užíváním bytu. Vzor oznámení je na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj (www.mmr.cz)

Kdo může dobře poradit
Po doručení oznámení má nájemník plné tři měsíce na to, aby se seznámil s novým nájemným, vše si mohl překontrolovat, vyjasnit sporné věci s majitelem, případně podat žalobu u soudu na neplatnost zvýšení nájemného. A jak postupovat, když se nájemníkovi některé údaje v oznámení nebudou zdát?

Nejlépe je vše si vyjasnit s majitelem, poradit se se známými, kteří těmto věcem rozumějí, obrátit se na poradny Sdružení nájemníkům (SON) nebo na různé občanské poradny (seznam je na internetu na stránce www.mmr.cz.) I

nájemník se může mýlit ve výpočtech a nedorozumění lze mnohdy snadno odstranit. Když ani promluva s majitelem nepomůže a nájemník je dál přesvědčen o své pravdě, jedinou možností je pak bránit se podáním žaloby na určení neplatnosti zvýšení nájemného. V takovém případě nemůže pronajímatel až do pravomocného rozhodnutí soudu nájemné zvýšit.

11.07.07 Za převody nemovitostí by se napřesrok mělo platit více

Za převody nemovitostí by se napřesrok mělo platit více
Zdroj: ČTK

Za převody nemovitostí lidé od druhé poloviny příštího roku pravděpodobně zaplatí více. Vláda by měla během tohoto měsíce projednat novelu zákona o správních poplatcích, která změní způsob jejich výpočtu. Celkové platby za převody nemovitostí tak budou vyšší. Informoval o tom týdeník Profit.


Dosavadní jednotný poplatek za zápis změny vlastnického práva ve výši 500 korun by se v budoucnu měl násobit počtem nemovitostí, k nimž je zápis navrhován. Nová podoba výpočtu by tak například v případě rodinného domu způsobila nárůst na 1500 korun, protože stát by účtoval 500 Kč třikrát, za dům, stavební pozemek a zahradu. U velkých realitních komplexů, jako jsou výrobní areály, by poplatek mohl dosáhnout až několika desítek tisíc korun, píše Profit.

"V porovnání s Evropskou unií jsou u nás zatím poplatky nejnižší," řekl týdeníku předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) Karel Večeře. Vyšší poplatky přinesou do státního rozpočtu v průměru 600 milionů korun ročně. Třetina této částky by měla posloužit ČÚZK ke zrychlení převodu katastrálních map do elektronické podoby.

Večeře zároveň ohlásil zrychlení zápisů do katastrů, jejichž lhůty byly zejména v Praze donedávna kritizovány jako neúměrně dlouhé. Na konci loňského roku se vklady v pražském katastru prováděly v termínu čtyř měsíců. "Dnes je situace podstatně lepší. Vklady provádíme do dvou měsíců, jiné zápisy v ještě kratší době," řekl Profitu Večeře. Počet žádostí o vklad přitom podle něj letos meziročně vzrostl o deset procent; většinou šlo o hypotéky. O třetinu více bylo jiných zápisů, především o exekučním řízení.

27.06.07 Nižší DPH na bydlení

Evropská komise začátkem července prodlouží Česku výjimku na sníženou, pětiprocentní sazbu DPH na výstavbu bytů do roku 2010. Komisaři by o prodloužení výjimky měli hlasovat 4. července. Podle dosavadních předpokladů mělo od příštího roku zůstat v nižší sazbě jen sociální bydlení, ostatní domy a byty měly podléhat sazbě 19 procent. Česko mělo od Bruselu výjimku nižšího DPH na stavbu domů do letošního roku. Politici se ji snažili prodloužit do roku 2015. Neočekávali ale, že by jim Brusel vyhověl, proto po vzoru jiných zemí schválili definici sociálního bydlení, na které se vztahuje sazba pěti procent. Definice sociálního bydlení, kterou vláda schválila, je velmi široká, aby se do ní vešla většina stavěných domů a bytů. Sociálním bydlením jsou podle těchto kritérií byty s výměrou do 120 metrů čtverečních a domy do 350 metrů čtverečních.

23.04.07 Hypotéky a daňová reforma

Hypotéky a daňová reforma

Ministerstvo financí nenavrhuje v rámci novel daňových zákonů žádné změny v možnosti uplatňování úroků ze stavebního spoření, z hypotečního úvěru či úvěru poskytnutého stavební spořitelnou jako odčitatelné položky od daně z příjmů fyzických osob.


Nenavrhuje se ani žádná změna ve výši úroků, které lze uplatnit jako částku odečitatelnou od daně. I nadále tedy trvá, že poplatník bude mít možnost uplatnit za zákonem stanovených podmínek tyto úroky až do výše 300 000 Kč ročně za domácnost.

Bohužel se v médiích objevují nepodložené informace, že daňová reforma znevýhodní hypotéky a obecně zredukuje možnost uplatnění výše uvedených úroků jako dečitatelné položky od základu daně. Ministerstvo financí sděluje, že v rámci navrhovaných zákonů by nemělo dojít ke změně u této daňové úlevy.

Jednou z hlavních navrhovaných změn v oblasti daně z příjmů fyzických osob je snížení sazby daně. Při nižší sazbě daně obecně klesá absolutní výše daňové úlevy dané osvobozením od daně či možností snížení základu daně o odečitatelnou položku. Absolutní hodnota daňové úlevy spočívající v možnosti odečíst úroky se vzhledem k jednotné sazbě 15% a v závislosti na výši základu daně ve většině případů sníží a může činit maximálně 0 - 45 000 Kč ročně (tj. max. 15% z 300 000 Kč). Za současného stavu tato daňová úleva může činit v závislosti na klouzavě progresivní stupnici daňové sazby a v závislosti na výši základu daně 0 - 96 000 Kč ročně. Vyčíslené "snížení" této úlevy je ale fiktivní a je plně kompenzováno zavedením relativně nízké jednotné sazby daně.

V některých médiích se objevily spekulace o tom, že by stát měl kompenzovat fyzickým osobám absolutní pokles výše daňové úlevy tak, aby se i nadále podpora bydlení těšila stejnému zvýhodnění. Tento názor je absurdní a vypovídá o nepochopení daňových souvislostí. Podobně absurdní by mohl být i následující příklad: Již několik let klesá sazba daně z příjmů právnických osob, a to naposledy z 31% na současných 24%. Díky poklesu sazby daně tedy klesá absolutní výše "příspěvku" státu na daňově uznatelné náklady podniků. Bylo by tedy zcela nepochopitelné, aby podniky požadovaly kompenzaci na státu za to, že díky poklesu sazby daně jim stát již méně přispívá na jejich náklady na dosažení, zajištění a udržení příjmů!

Ing. Dana Trezziová
náměstkyně ministra financí

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

05.02.07 Vláda schválila novou definici sociálního bydlení

Vláda schválila novou definici sociálního bydlení

Do kategorie sociálního bydlení budou patřit byty s výměrou do 120 metrů čtverečních a domy do 350 metrů čtverečních. Sociální bydlení patří do nižší sazby DPH. Rozhodla o tom na svém pondělním zasedání vláda.

ČESKÁ REPUBLIKA - Pro stavby související s bydlením platí do konce roku 2007 pětiprocentní sazba DPH. Po roce 2007 se podle pravidel EU bude nižší sazba vztahovat jen na výstavbu bytů a obytných domů, pokud bude přítomen sociální aspekt. Běžná sazba DPH je 19 procent. Na opravy bydlení platí nižší sazba až do roku 2010.

Do konce roku 2007 je v ČR možné plošné uplatnění snížené sazby daně pro bytovou výstavbu na základě výjimky, kterou ČR udělila Evropská unie.

Definici sociálního bydlení schválila již loni v únoru vláda sociální demokracie. Nižší pětiprocentní sazba DPH se podle tehdejšího návrhu vztahovala pouze na byty do 90 metrů čtverečních a domy do 150 metrů čtverečních.

Sociální bydlení definují národní vlády
To, která stavba je a která není sociálním bydlením, určují výhradně národní vlády a jejich rozhodnutí není potřeba nijak notifikovat Evropské komisi, která do definice nemůže nijak zasahovat.

Původně měla v ČR platit nižší sazba DPH u veškerého nového bydlení, nebylo ale pravděpodobné, že by s ní ČR u Evropské unie uspěla.

Sníženou sazbu na sociální bydlení využívá v EU Francie, Belgie, Řecko, Španělsko, Itálie a Lucembursko. Nulovou sazbu DPH u výstavby nových bytů a domů má například Velká Británie.

Zdroj: Novinky.cz

01.12.06 Vláda odložila rozhodnutí o podobě definice sociálních bytů

Vláda odložila rozhodnutí o podobě definice sociálních bytů
Autor: ČTK 1.12. 2006

Vláda odložila rozhodnutí o tom, jak naloží s definicí sociálního bydlení. Ministerstvo financí kabinetu předložilo materiál bez limitů plochy bytů a rodinných domů, a české úřady se jej poté měly snažit obhájit u Evropské komise. Na definici sociálního bydlení bude záležet to, které byty budou od roku 2008 zařazeny do snížené sazby DPH.

"Vláda se samozřejmě přiklání k co nejširší variantě, protože je v zájmu ČR, aby veškeré bydlení bylo ve snížené sazbě DPH. Na druhou stranu jsme si ale vědomi toho, že to bude obtížné prosadit u Evropské komise," řekl po jednání vlády ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Dodal, že ministerstva proto chtějí mít nejprve analýzy toho, jak by se situace při prosazování definice sociálních bytů bez limitů mohla vyvíjet. "Chceme vědět, co by ČR mohlo potkat, pokud pokud by Evropská komise shledala nějaký nesoulad s nařízeními a právními normami," dodal ministr.

Podle informací ČTK ministerstvo financí původně všem ministerstvům rozeslalo definici sociálního bydlení s limity. Těsně před dnešním jednáním vlády ovšem předložilo vládě materiál již bez limitů, tedy širší definici sociálního bydlení. Dřívější materiály k sociálnímu bydlení počítaly s limitem 90 metrů čtverečních pro byty a 150 metrů čtverečních podlahové plochy pro rodinné domy.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes označil plán ministerstva financí za nereálný. "Ve svých důsledcích povede ke zdražení bydlení. V žádném případě totiž není možné očekávat, že by Evropská komise akceptovala dramatické rozšíření pojmu sociální bydlení například na domy o stovkách metrů čtverečních obytné plochy, které si může dovolit jen naprostý zlomek občanů ČR," řekl ČTK Paroubek.

Upozornil, že pokud se vládě tuto definici sociálního bydlení nepodaří obhájit před Evropskou komisí, nedostane ČR výjimku na žádné projekty a zdraží veškeré bydlení. "Tuto sankci pak ponesou všichni občané ČR, kteří zaplatí za své byty a domy o 15 procent více. Proto přístup ministra financí v demisi Vlastimila Tlustého považuji za krajně nezodpovědný," uvedl Paroubek.

V současnosti platí pro stavby související s bydlením pětiprocentní sazba DPH, kterou je ale možné uplatňovat jen do konce roku 2007. Cílem nové definice sociálního bydlení je, aby výstavba bytů v ČR poté nezdražila. Po roce 2007 se podle pravidel EU bude nižší sazba vztahovat jen na výstavbu bytů a obytných domů, pokud bude přítomen sociální aspekt. Běžná sazba DPH je 19 procent. Na opravy bydlení platí nižší sazba až do roku 2010.

Stavby pro bydlení podle sociální politiky státu kromě nových bytů a rodinných domů zahrnují rovněž další ubytovací zařízení sociálního charakteru, jako jsou domovy důchodců, různé ústavy, školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, zvláštní dětská zařízení, kojenecké ústavy, dětské domovy a hospice.

Velikost nově stavěných bytů v zemích EU je podle údajů ministerstva pro místní rozvoj značně rozdílná. V Česku je průměrná plocha nově dokončeného bytu zhruba 105 metrů čtverečních. U bytů v rodinných domcích to je 152 metrů a u bytů v bytových domech zhruba 67 metrů. Developerské firmy již dříve uvedly, že nová definice sociálního bydlení ovlivní podobu bytových projektů.

14.09.06 Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu

Věnujte pozornost novému stavebnímu zákonu, který nabývá účinnosti 1.ledna 2007. Jeho znění můžete nalézt na této webové adrese: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/stavebni/.

30.06.06 Růsty regulovaných nájmů budou vyšší

Nájemné v bytech s regulovaným nájmem v mnoha případech zdraží od ledna příštího roku více, než se čekalo a než byla veřejnost informována. Někde bude růst dokonce dvojnásobný proti původním vládním údajům. Napsal to dnes list Právo. Důvodem razantnějšího zvýšení nájemného je to, že ministerstvo pro místní rozvoj nyní při tvorbě sdělení, kterým od 1. července stanoví základ výpočtu nových regulovaných nájmů, vychází z vyšších průměrných cen bytů než před schvalováním zákona o regulovaných nájmech. Například nájemníkům v Plzni vzroste od ledna činže místo o předpokládaných 12,2 procenta o 21 procent, v Praze 1 místo o 24,7 procenta o 30,3 procenta. Podobné rozdíly budou i v dalších městech. V původních kalkulacích, se kterými pracovali poslanci a senátoři, se vycházelo z průměrných statisticky určených cen bytů ke konci roku 2004. Ve sdělení MMR se přitom kalkuluje s cenami ke konci roku 2005, uvedlo Právo. Přitom trh v roce 2005 žádné velké výkyvy nezaznamenal. To může podle Práva budit i dojem, že ceny se najednou uměle upravily směrem vzhůru, aby mohlo být vyšší i nájemné. V některých místech šly průměrné statistické ceny bytů naopak mírně dolů. Tak může nájemníky potkat i nižší růst nájemného, než očekávali. To se však týká pouze malého počtu nájemních bytů v některých obcích do dvou, případně deseti tisíc obyvatel. Průměrné ceny bytů se budou každoročně aktualizovat. Z toho plyne, že růst nájmů může být v každém roce odlišný podle cen bytů.
zdroj: ČTK, Právo

19.05.06 Hypoteční kalkulačky jednotlivých bank

Chcete vypočítat výši splátek u jednotlivých bank?

Zkopírujte odkazy do Vašeho prohlížeče a porovnejte:


ŽIVNOSTENSKÁ BANKA
www2.zivnobanka.cz/weby_produktu/hypoteky/hypotecni_kalkulacka.html

WÜSTENROT STAVEBNÍ SPOŘITELNA
Simulace stavebního spoření
www.wustenrot.cz/wss/?akce=online/

WÜSTENROT HYPOTEČNÍ BANKA
Simulace hypotečního úvěru
www.wustenrot.cz/whb/index.php?akce=online/vypocet-prubehu.php

VOLKSBANK
www.volksbank.cz/vb/jnp/cz/spocitejte_si/hypotecni_uver/index.html

RAIFFEISEN STAVEBNÍ SPOŘITELNA
www.rsts.cz/default.aspx?section=5

RAIFFEISENBANK
www.rb.cz/

MODRÁ PYRAMIDA
Kalkulačka stavebního spoření, úvěrů.
www.mpss.cz/index.asp

KOMERČNÍ BANKA
www.ehypoteka.cz/cz/

HVB BANK
www.hvb.cz/cz/vypocty/m_kalkul/m_kalkul.asp

HYPO STAVEBNÍ SPOŘITELNA
www.hypos.cz/kalkulacka-stavebni-sporeni-2004-NT.php

HYPOTEČNÍ BANKA
www.hypotecnibanka.cz/index.php?path=kalkulacka

ČESKOMORAVSKÁ STAVEBNÍ SPOŘITELNA
Simulace stavebního spoření
www.cmss.cz/apps/simulace/index.php

STAVEBNÍ SPOŘITELNA ČESKÉ SPOŘITELNY
Kalkulátor stavebního spoření
www.burinka.cz/php/simulace/page1.php

ČESKÁ SPOŘITELNA
www.csas.cz/bydleni/application?pageid=hypocalc

17.02.06 Co byste měli vědět o nemovitosti před uzavřením smlouvy

Co byste měli vědět o nemovitosti před uzavřením smlouvy
17.2. 2006 - Rubrika: Právo - redakční příspěvek

Každý z vás se již asi setkal s problematikou koupě či prodeje nemovitostí či uzavírání jiných smluv, které se nemovitostí týkaly. (celý článek)


Každý z vás se již asi setkal s problematikou koupě či prodeje nemovitostí či uzavírání jiných smluv, které se nemovitostí týkaly. V tomto článku vám rádi poradíme, co je dobré vědět o předmětné nemovitosti před tím, než dojde k podpisu příslušné smlouvy.

Kdo z vás by neměl zájem o to, aby jím nabývaná nemovitost byla pokud možno v tom nejlepším pořádku, tedy bez jakýchkoliv faktických a právních vad, přičemž rozsah a hlediska, z nichž je třeba toto prověřit, se poněkud liší ve vztahu ke druhu nabývané nemovitosti. Pokusíme se v tomto odstavci osvětlit použité pojmy a zároveň náš článek dále strukturovat právě v závislosti na druhu nemovitosti a ve vztahu k typu možných vad na ní váznoucích.

Nemovitost má faktické vady v případě, nemá-li požadované či očekávané vlastnosti či jakost, a tyto vady zpravidla zároveň brání každodennímu užívání nemovitosti k předpokládanému účelu nebo toto užívání ztěžují. Tyto vady bývá třeba odstranit zařízením opravy některé části domu apod.

Právní vady spočívají v existenci práv třetích osob k vámi nabývané nemovitosti, přičemž jde zpravidla o existenci zástavního práva, věcného břemene nebo i jen nájemní smlouvy. Takováto práva samozřejmě mohou podstatně omezovat Vaše budoucí práva k nabývané nemovitosti a za určitých okolností mohou způsobit i neplatnost celého převodu.

Na základě výše uvedeného bychom téma tohoto článku rozdělili podle toho, zda bude nabýván pouze pozemek či zároveň dům či byt v domě na takovém pozemku, a také bychom uvedli možné faktické či právní vady, jejichž neexistenci doporučujeme před podpisem potvrdit.

Nabývání pozemku
V souvislosti s nabýváním pozemku by jistě bylo možno rozlišit několik typů v závislosti na budoucím využití pozemku. My se však zaměříme na nabývání pozemku za účelem jeho následné zástavby.

V souvislosti s možnými faktickými vadami a vhodností pozemku pro námi zvolený účel – zástavbu – doporučujeme prověřit následující:

- zda je pozemek formálně určen k zástavbě, v jakém rozsahu a případně za jakých podmínek

- jaká zástavba je v budoucnu plánována v okolí pozemku

- je vhodné opatřit si předběžná vyjádření správních úřadů, které se budou vyjadřovat k žádosti o vydání územního rozhodnutí či stavebního povolení a k zamýšlené výstavbě

- prověřit, zda bude možno k pozemku dovést inženýrské sítě a vybudovat na něm potřebné přípojky

- prověřit, že se pozemek nachází v ekologicky nezávadné lokalitě

Z hlediska právních vad je třeba prověřit nemovitost zejména s ohledem na zápis v katastru nemovitostí. V této souvislosti upozorňujeme, že ne všechny právní vady mohou být zjištěny z předloženého výpisu z listu vlastnictví pro danou nemovitost. Historie vlastnických vztahů k nemovitosti je do určité míry zjistitelná na základě dokumentů, jež jsou uloženy ve sbírce listin katastrálního úřadu a povětšinou byly v minulosti podkladem pro zápis práv do katastru nemovitostí.

Z katastru nemovitostí mohou být zjištěna:

- smluvně zřízená zástavní práva

- smluvně zřízená věcná břemena

- omezení vlastnických práv vyplývajících ze spoluvlastnictví věci

- skutečnost, že v současnosti evidované právní vztahy k nemovitosti jsou dotčeny změnou, tzv. plomba, tj. že bylo zahájeno řízení, na jehož základě může dojít ke změně údajů uvedených na listu vlastnictví týkajících se nemovitosti

V katastru nemovitostí by také měla být, zpravidla z úřední povinnosti, zaznamenána:

- zástavní práva vzniklá ze zákona

- věcná břemena zřízená na základě zákona či ta, která vznikla vydržením

- jakákoliv jiná věcná práva, která vznikla na základě rozhodnutí soudu či jiného orgánu

Vzhledem k tomu, že na existenci těchto práv nemá vliv skutečnost, že nejsou v katastru nemovitostí evidována, může být jejich zjištění po převodu nemovitosti příčinou mnoha problémů.

V katastru nemovitostí naopak nejsou evidovány nájemní smlouvy ani smlouvy o zřízení jiných užívacích práv, která nejsou věcnými právy, a zjištění jejich existence může být rovněž problematické. Stejně tak je obtížně zjistitelná skutečnost, že je nemovitost předmětem nedořešených restitučních vztahů a v určité fázi řízení rovněž fakt, že může být postižena výkonem soudního či správního rozhodnutí nebo exekuce.

Nabývání domu či bytu
V souvislosti s nabýváním bytu je z velké části možné odkázat na to, co bylo uvedeno výše, a to s ohledem na práva k pozemku pod budovou, jehož se jako nabyvatelé bytu či domu stanete přinejmenším podílovými spoluvlastníky.

Pokud jde o faktické vady, zdá se nám vhodné rozlišovat mezi novostavbou a nemovitostí postavenou před delší dobou.

V případě novostavby půjde nejčastěji o vady způsobené „vlastním chováním novostavby“, tedy způsobené standardními procesy souvisejícími s výstavbou. Tyto vady by nemělo být příliš problematické odstranit za pomoci záruky, kterou by měl dodavatel nemovitosti poskytnout.

V případě staršího domu či bytu bude třeba prověřit celkový stav nemovitosti s ohledem na její pravděpodobné opotřebení a případně zohlednit náklady na očekávané opravy v kupní ceně, kterou budete ochotni akceptovat. Navrhovali bychom zaměřit se na rozvody vody či energií, kvalitu střešní krytiny, případně zateplení domu či bytu či existenci přípojek na inženýrské sítě ve vámi požadovaném rozsahu.

V obou výše uvedených případech bychom doporučovali provést prověření faktického stavu nemovitosti spolu s odborníkem v tomto oboru, tj. osobou pracující jako technický dozor, stavbyvedoucí, stavební inženýr apod.

Pokud jde o možné právní vady nemovitosti, opět do značné míry odkazujeme na výše uvedená ustanovení týkající se pozemku. Typově stejná věcná či závazková práva třetích osob mohou existovat i ve vztahu k domu či bytu.

V souvislosti s koupí bytu bychom uvedli, že spolu s ním je převáděn nejen spoluvlastnický podíl na pozemku pod budovou, ale zároveň i spoluvlastnický podíl na společných částech budovy, v níž se byt nachází. Doporučujeme tedy nezaměřovat se při prověřování faktického či právního stavu nemovitosti pouze na bytovou jednotku jako takovou. Vhodné je zároveň seznámit se se stanovami společenství vlastníků jednotek v domě, kterými budete po nabytí bytové jednotky rovněž vázáni a z nichž pro vás může vyplývat řada povinností, mimo jiné povinnost přispívat do fondu oprav domu apod.

Svým způsobem speciální kategorií při nabývání bytu jsou tzv. byty družstevní. V těchto případech se fakticky nejedná o převod vlastnického práva k nemovitosti, ale o převod členských práv a povinností nejčastěji v bytovém družstvu. Zřejmě nejvýznamnějším právem, které je takto převáděno, je právo užívání některé z bytových jednotek ve vlastnictví bytového družstva, jehož se stanete členem. Členské podíly jsou nejčastěji nabývány s tím, že po určité době dojde k převodu vlastnického práva k užívanému družstevnímu bytu z bytového družstva na člena družstva, který je nájemcem daného bytu. V této souvislosti doporučujeme tedy při převodu členských práv a povinností prověřit nejen majetkovou situaci a obsah stanov bytového družstva, které je právnickou osobou jako obchodní společnosti, ale zároveň faktický a právní stav bytu ve vlastnictví bytového družstva. Na počátku bude pouze nájemcem, ale určitě se budete chtít stát i jeho vlastníkem. Ale o této problematice se možná podrobněji zmíníme v jednom z dalších článků.

Jak jsme již uvedli, uzavření smlouvy týkající se nemovitosti by mělo předcházet prověření faktického a právního stavu nemovitosti, což v první fázi sice trochu zpomalí realizaci Vašeho záměru, může vám však ušetřit řadu nepříjemností a i finančních nákladů, jež byste mohli být nuceni vynaložit v budoucnosti. Uvedená rizika je možno do značné míry eliminovat či zmírnit jejich dopady kvalitně připravenou smlouvou, která se týká nakládání s nemovitostí.

Pokud o koupi či jakékoliv jiné dispozici s nemovitostí přemýšlíte, věříme, že vám náš článek poskytl užitečné rady a doporučení, s nimiž pro vás bude snadnější celým procesem realizace záměru projít. Zároveň jsem připraveni a bude nám potěšením poskytnout vám při celé transakci naši pomocnou ruku, ať už v podobě Vašeho zastoupení v celém procesu či pouze radou a předáním zkušeností, které jsme za dobu zabývání se touto problematikou získali. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.Autor: JUDr. Richard Gürlich, PhD.
Zdroj: GÜRLICH, ODROBINA & spol.

27.12.05 Nájmy se od ledna 2007 zvýší v průměru o 14,2 pct ročně

21.12.2005, Praha, Zdroj: ČTK

Regulované nájemné se v ČR vztahuje na 750.000 bytů, což je zhruba pětina bytového fondu.

Nájemné v bytech s regulovanými činžemi poroste od 1. ledna 2007 do roku 2010 v průměru o 14,2 procenta za rok. Od roku 2011 by měla výši činží určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem. Rozhodla o tom dnes sněmovna, která schválila návrh zákona o nájemném. Regulované nájemné se vztahuje na 750.000 bytů, což je zhruba pětina bytového fondu. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident.

Zákon ve sněmovně prosadili poslanci vládní koalice, občanští demokraté a komunisté zákon nepodpořili. Norma získala hlasy 84 ze 165 přítomných poslanců.

Majitelé domů návrh zákona o nájemném odmítají a považují ho za protiústavní. S výjimkou Prahy jim totiž růst činží podle jejich názoru neumožní ani po skončení přechodného období pokrýt náklady na běžné opravy a údržbu. Ze 750.000 bytů vlastní zhruba 300.000 jednotek, ostatní patří obcím. "Dosud náhodní, většinou nechudí regulovaní nájemníci zhruba týden v měsíci bydlí za nájemné, zbytek za peníze majitelů domů. U obecních bytů za peníze nás všech," poznamenal místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin.

Spokojeni však nejsou ani nájemníci. "Plánovaný růst nájemného ve velkých městech může dramaticky ovlivnit život tisíců nájemců bytů, nepřijatelný je zejména růst nájemného v bytech horší kvality," uvedlo Sdružení nájemníků. Obavy plynou zejména ze sociálních dopadů.

Stát počítá s příspěvkem pro lidi, kterým celkové výdaje na bydlení přesáhnou 30 procent a v Praze 35 procent čistých příjmů. Další pomocí bude tzv. doplatek na bydlení, který bude definovat nově připravovaný zákon o hmotné nouzi.

Nájmy se podle dnes schváleného návrhu budou zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu, v případě čtvrté kategorie do 4,5 procenta. Byty se podle kategorií již nerozdělují, kvůli nájemním smlouvám se s těmito termíny ale stále počítá.

Za byt první a druhé kategorie by nájemník v centru Prahy měl v roce 2010 platit zhruba 90 Kč za metr čtvereční proti současným maximálním 37 Kč/m2. V bytě třetí a čtvrté kategorie by se nájem v této lokalitě měl zvýšit na zhruba 80 Kč ze současných maximálních 22 korun za m2 u třetí kategorie a zhruba 15 Kč/m2 u nejnižší kategorie.

Například v bytě o velikosti 60 m2, který spadá do původní druhé kategorie, by se měl měsíční nájem v Praze 1 zvýšit na 5370 Kč ze současných zhruba 1670 Kč. U stejně velikého bytu čtvrté kategorie by nájem v této lokalitě měl stoupnout na přibližně 4800 korun z necelých 930 Kč placených nyní. Centrum Prahy a Brna patří k oblastem, kde by se nájmy měly zvyšovat nejvíce. V menších obcích bude nárůst pozvolnější a v některých obcích, například na Vysočině, se nepočítá s žádným nárůstem.

Sněmovna dnes odmítla návrh poslance KSČM Františka Beneše, který navrhoval zkrátit tzv. přechodné období na tři roky. Nájmy v tomto období měly růst jednou o 15 a dvakrát o deset procent ročně. Martínek s plošným růstem nájmů nesouhlasil, považuje ho za nespravedlivý. Dolní komora rovněž neschválila návrh poslankyně ODS Zdeňky Horníkové, která mimo jiné navrhovala, aby pronajímatel měl možnost vypovědět nájem z bytu bez udání důvodu s dvouletou výpovědní lhůtou, která by začala běžet po skončení přechodného období v lednu 2011.

Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance by pro úplnou deregulaci, jež se má uskutečnit během čtyř let, bylo zapotřebí zvyšovat tempo nájmů ročně o 30 procent. Regulované nájemné by podle něj mělo na konci přechodného období v průměru stoupnout o zhruba 180 procent, aby dosáhlo rovnovážné úrovně na trhu. V některých částech Prahy by tak podle Marka nájmy měly vzrůst na pětinásobek. Naopak o třetinu až polovinu by v některých lokalitách mohly podle odborníků klesnout tržní nájmy.

"Například nájemné za 2+1 na Vinohradech v Praze, kde se cena pohybuje kolem 15.000 korun měsíčně plus poplatky, by mohlo klesnout až na 8000 korun za měsíc," uvedla již dříve ředitelka realitní kanceláře Mexx Reality Iva Cikánková.

Kvůli regulaci nájemného podali majitelé domů, kteří jsou členy OSMD, již kolem 2760 stížností k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Očekává se, že stížnost začne soud projednávat příští rok. Pokud začne platit zákon o nájemném podle současného znění, pomohlo by to kladnému vyřízení stížností, poznamenala již dříve advokátka Klára Veselá-Samková, která majitele u evropského soudu zastupuje.

Zdroj: koaliční verze návrhu zákona

21.12.05 PF 2006

Děkujeme našim klientům za projevenou přízeň a přejeme hodně štěstí v novém roce

08.12.05 Novela o nájmu nebytových prostor

Novela zákona o nájmu a podnájmu nebytových prostor, kterou v srpnu přes nesouhlas Senátu schválila Poslanecká sněmovna, upřesnila podle odborníků pravidla pro tuto oblast podnikání a díky větší smluvní volnosti podpoří rozvoj trhu nemovitostí. Podmínky nájmu nebytových prostor totiž nyní podle novely více záleží na dohodě nájemce a pronajímatele. "Novela umožňuje smluvní volnost stran a to, aby se mohl pronajímatel s nájemcem dohodnout na smluvních vztazích tak, jak oni chtějí. To samozřejmě přispěje k rozvoji trhu s nemovitostmi," řekl ČTK Michal Hink z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Novela podle něj odstranila různé interpretace řady ustanovení původního zákona. "Je to například možnost uzavřít nájemní smlouvu ještě před právní mocí kolaudačního rozhodnutí. Jednoznačně to zjednoduší uzavírání nájemních smluv a hlavně odpadne diskuse o jejich platnosti. Nová právní úprava řadu podobných ustanovení postavila na jednoznačný právní základ, zatímco v minulosti to byly pouze interpretace," podotkl Hink. Lidé si podle novely mohou ve smlouvě například zúžit, nebo rozšířit důvody výpovědi. Na dohodě závisí také rozsah oprav, které bude v objektu zajišťovat nájemce. Podle dřívější úpravy musel hradit náklady spojené s obvyklou údržbou. Podle ministerstva pro místní rozvoj to ale vyvolávalo potíže při určení, v jakém rozsahu se má nájemce na údržbě podílet. Nově by nájemce měl informovat o změně předmětu podnikání pronajímatele, který musí se změnou předem souhlasit. Strany se však mohou dohodnout i jinak. U bytů, které mají souhlas pro užívání k nebytovým účelům, by měl tento souhlas nyní zaniknout při skončení nájmu. Novelu v létě vrátil poslancům Senát, který chtěl na návrh zákonodárců ODS zákon o nájmu nebytových prostor úplně zrušit. Senátor ODS Jaroslav Kubera uvedl, že zákon není nezbytný a mohou jej nahradit pravidla uzavírání smluv o nájmu z občanského zákoníku. Sněmovna ale v srpnu schválila původní novelu tohoto zákona. Podle Hinka na úplné zrušení tohoto zákona ještě není vhodná doba. "Z dlouhodobého hlediska jsme pro to, aby tento zákon neexistoval a úprava byla vsazena do občanského zákoníku, protože není dobré, když je vedle sebe obecný a speciální zákon, což vyvolává problémy s interpretacemi. Současný občanský zákoník ale zatím neupravuje tyto vztahy tak, abychom se obešli bez speciálního zákona," upozornil Hink.
Praha, Zdroj: ČTK

07.11.05 Státní půjčky na modernizaci bytů a domů

Mladí lidé do 36 let budou mít od ledna možnost získat od státu levnou půjčku na modernizaci bytů a domů ve výši až 150 000 korun. Vládě to navrhne ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD). Původně se počítalo s částkou až 100 000 korun. Nová půjčka by měla doplnit dnešní až třísettisícovou půjčku na pořízení bydlení pro mladé. Čerpat obě půjčky ale nebude možné. Půjčka na modernizaci bude mít dvouprocentní úrok a splatnost do deseti let. Má být například určena na stavební úpravy, opravy fasády a vnitřních omítek, obkladů, stěn, podlah a dlažeb, opravy vnitřních instalací, výměnu a opravy oken, dveří, střech, výměnu kuchyňských linek a van, na připojení domu k veřejným sítím apod. Úvěr budou moci získat nejen vlastníci a spoluvlastníci bytů a domů, ale také ti nájemci bytů, kteří jsou společníky právnické osoby, jež nemovitost vlastní. Jde nejčastěji o členy družstev, která koupila domy od obcí v rámci privatizace. Věk do 36 let Při půjčce 150 000 korun na deset let činí měsíční splátka 1380 korun, při půjčce 100 000 korun je splátka 920 korun měsíčně. Návrh vládního nařízení je podle ministra v podstatě připraven a brzy bude odeslán do vlády. Půjčku budou moci získat mladí manželé s dětmi i bez nich a osoba nežijící v manželství, která pečuje alespoň o jedno dítě. Žadatelé musí být mladší 36 let. U manželů musí podmínku splňovat oba partneři. Půjčku bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení.

Zdroj: Vladimír Čechlovský, Právo

13.09.05 Zákon o podpoře výstavby družstevních bytů

Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákon o podpoře výstavby družstevních bytů. Zákon má pomoci získat bydlení lidem, kteří kvůli nedostatečným příjmům nedosáhnou na hypoteční úvěr. Na rozdíl od komerčních staveb by dotované družstevní byty mohly být až o 20 procent levnější. Bytová družstva se však k zákonu staví kriticky. Kvůli slučitelnosti s evropským právem totiž může stát poskytnout družstvu bez souhlasu Evropské komise během tří let nejvýše 100.000 eur, což je zhruba tři miliony korun. EU tak chce zabránit, aby stát zvýhodňoval jednu skupinu vlastníků před jinou. Družstvo tak může postavit v jednom domě přibližně 17 bytů. Velká družstva ale nemají o výstavbu za těchto podmínek zájem. Dotace bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení. Bytová družstva si podle zákona mohou vzít na stavbu úvěry od peněžních ústavů a také úvěr od fondu s tříprocentní úrokovou sazbou. Zájemce o družstevní byt vloží příspěvek nejméně 20 procent z ceny bytu. Stát dá existujícímu nebo nově vzniklému družstvu příspěvek 100.000 korun na byt. Dalších až 700.000 korun si bude moci družstvo vzít jako úvěr s roční úrokovou sazbou tři procenta a splatností 20 let. Právě tento úvěr pak bude nájemce splácet v nájemném. U bytu zhruba za 1,5 milionu korun bude družstevník 20 let měsíčně splácet kolem 7000 korun. V České republice se družstevní výstavba výrazně snížila po roce 1989, kdy stát přestal tento druh staveb podporovat a zaměřil se na podporu vlastnického bydlení. Ze zhruba 3,83 milionu trvale obydlených bytů je družstevních více než 650.000. To je asi 17 procent bytového fondu.

19.07.05 Přísnější pravidla pronájmu městských bytů Zdroj: ČTK

Jako součást podnájemní smlouvy zavedl magistrát exekutorský zápis, čímž se chce účinněji chránit před neplatiči nájemného.
Pronájem městských bytů se řídí od loňského roku novými pravidly, která nyní magistrát ještě zpřísnil. Jako součást podnájemní smlouvy zavedl exekutorský zápis. Město se tak chce účinněji chránit před neplatiči nájemného a urychlit případné vystěhování dlužníka. Podle nových podmínek pronajme prvních 18 nově zrekonstruovaných bytů v Myjavské ulici 624 v Čakovicích.
"Podpisem exekutorského zápisu podnájemce svolí k nařízení a provedení exekuce v případě, že by neplnil nájemní podmínky," uvedl náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister.
Podstatně se zrychlí případné vystěhování nájemníka, který by neplatil nájemné nebo by poškozoval byt. Snaha města vystěhovat chronické neplatiče z městských bytů byla dosud často marná.
Dům v čakovické Myjavské ulici spravuje pro město společnost Liga servis. "Nový návrh počítá s tím, že přímým nájemcem bytů bude správní společnost, která bude městu hradit nájemné a od podnájemců bude vybírat podnájemné ve stejné výši," uvedl ředitel bytového odboru magistrátu Vladislav Dykast.
Pokud nebude uživatel bytu platit nájemné, společnost Liga Servis bude moci využít exekutorský zápis. Zrychlí se vystěhování dlužníka a zároveň se zamezí narůstání dluhů, dodal.
Doba nájmu i podnájmu bude určitá, a to dva roky. Výše nájemného by měla odpovídat 55 korunám za metr čtvereční. K pronájmu je nyní v domě 12 jednopokojových bytů s kuchyňským koutem a šest dvoupokojových bytů s kuchyňských koutem. Jsou vybaveny sprchovými kouty a vestavěnými skříněmi; kuchyňská linka má sklokeramickou varnou desku a vestavěnou troubu.

27.05.05 Podle majitelů návrh zákona o nájemném odporuje Ústavě

24.5.2005, Praha, Zdroj: ČTK
Nájmy by se podle majitelů měly skokově zvýšit na úroveň, která jim pokryje oprávněné náklady na opravy a údržbu.

Návrh zákona o nájemném, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, je protiústavní. Řekl to ČTK po skončení bytové tripartity předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislav Šimeček. Ministerstvo s tím však nesouhlasí.
Ústavní soud již dříve uvedl, že cenová regulace nesmí majitelům domů bránit v získání potřebných prostředků na běžné opravy nemovitosti a v dosahování přiměřeného zisku. Podle majitelů však současný návrh MMR tento nález nerespektuje. Soud také uvedl, že cenová regulace může existovat v případě, že nájmy budou vycházet z místních tržních cen, řekl ČTK místopředseda OSMD Libor Dellin. Podle majitelů domů však místně obvyklé nájemné, ze kterého vychází MMR, tržním cenám neodpovídá.
"Odmítáme, že by návrh zákona byl protiústavní," řekl náměstek pro bytovou politiku MMR Ivan Přikryl. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek uvedl, že cílem zákona je narovnat vztahy v bydlení tak, aby nájmy respektovaly reálné příjmy obyvatel i oprávněné zájmy vlastníků bytů.
Nájmy by se podle majitelů měly skokově zvýšit na úroveň, která jim pokryje oprávněné náklady na opravy a údržbu. Za metr čtvereční a měsíc by nájemce měl podle odborných studií platit zhruba 50 Kč, nyní je to maximálně 37 Kč. Podle návrhu MMR by přechod k fungujícímu trhu s nájemními byty nenastal dříve než za 15 až 35 let podle lokality, pokud vůbec, uvedl Šimeček.
Nájmy v bytech s regulovanou činží by se měly podle návrhu MMR do roku 2012 zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu. V Praze 1 by to mělo být 3,2 procenta a v Praze 2 čtyři procenta z tržní ceny bytu.
Růst nájmů by se na základě tohoto mechanismu měl v republice lišit, a to i v jednotlivých částech měst. V průměru by nájmy měly stoupnout asi o 9,3 procenta za rok. Martínek uvedl, že je připraven ke kompromisům.
S prvním zvýšením nájmů MMR počítá 1. října 2006, další růst by pak nastal vždy k 1. říjnu. Martínek zároveň nevyloučil, že by regulované nájmy mohly vzrůst i dříve. O podobě zákona bude Martínek v úterý jednat s představiteli politických stran. Konečné znění návrhu by mělo být hotovo v příštím týdnu.
Ministerstvo počítá s tím, že po schválení definitivní verze zákona zveřejní na svých webových stránkách mechanismus výpočtu nájmu. Každý si tak bude moci zjistit, zda a jak se výše jeho nájmu změní.
Od roku 2012 by podle návrhu MMR mělo také pro sjednávání tržních nájmů platit omezení. Majitel by již neměl mít možnost zvyšovat nájemné jednostranně bez dohody s nájemcem. Výše nájmů by se měla řídit místně obvyklými cenami. V případě sporů by rozhodl soud.
Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750.000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří kolem 300.000 bytů, ostatní byty vlastní obce.

16.05.05 Nová verze webových stránek naší kanceláře

Připravili jsme pro Vás novou verzi internetových stránek. Doufáme, že jsme tak přispěli k Vaší spokojenosti. Nyní je možno zasílání novinek, lepší vyhledávání a celkový moderní design webu. Vaše připomínky zasílejte na info@amadia.cz.

12.05.05 Převodu bytů do osobního vlastnictví

JUDr. Pavla Schödelbauerová, Zdroj: Verlag Dashöfer
V případě převodu bytů z vlastnictví družstva do vlastnictví jednotlivých osob je třeba postupovat podle zákona o vlastnictví bytů.
Dotaz:
V rámci privatizace bytového fondu jsme založili družstvo, v něm ž je 10 členů a koupili náš dům. Kromě členů družstva máme ještě 4 nájemníky, kteří nevyužili možnosti podílet se na privatizaci našeho domu. V současné době uvažujeme o převodu bytů do osobního vlastnictví. Můj dotaz zní: musíme nájemníkům dát nabídku na odkoupení bytu do osobního vlastnictví nebo je možné původní privatizaci považovat za první nabídku a proto převádět i jejich byty do osobního vlastnictví družstevníkům?
Další dotaz: můžeme převést byty stávajícím družstevníkům včetně nájemnických bytů bezplatně, tj., za cenu jejich členského vkladu?
Odpověď:
Převod celého domu do vlastnictví družstva složeného z některých nájemníků domu nelze považovat za první nabídku ve smyslu zákona o vlastnictví bytů. V případě převodu bytů z vlastnictví družstva do vlastnictví jednotlivých osob je třeba postupovat podle zákona o vlastnictví bytů a tyto nabídnout všem oprávněným nájemcům.
Byty lze členům družstva převést za jakoukoliv cenu tedy i bezplatně. Je však třeba mít na zřeteli, že dle ustanovení obchodního zákoníku má člen družstva při zániku členství za trvání družstva nárok na vypořádací podíl a v případě likvidace družstva pak na likvidační zůstatek.

04.05.05 Poslanecká sněmovna pro větší smluvní volnost u nájmu nebyto

Praha, Zdroj: ČTK
Pro větší smluvní volnost mezi nájemcem a pronajímatelem nebytových prostor se dnes vyslovila Poslanecká sněmovna. Do závěrečného čtení totiž postoupila předlohu, která počítá s tím, že lidé by si ve smlouvě například mohli zúžit nebo rozšířit důvody výpovědí. Předlohu by měla sněmovna schvalovat zřejmě příští týden. Na dohodě by měl záviset také rozsah oprav, které bude v objektu zajišťovat nájemce. Podle současné úpravy musí nájemce hradit náklady spojené s obvyklou údržbou. To však podle ministerstva pro místní rozvoj vyvolává potíže při určení, v jakém rozsahu se má nájemce na údržbě podílet.
Nájemce by měl nově pronajímatele informovat o změně předmětu podnikání a ten musí se změnou předem souhlasit. Strany se však mohou dohodnout i jinak. U bytů, které mají souhlas pro užívání k nebytovým účelům, by měl tento souhlas zaniknout při skončení nájmu.
Důvodem navrhovaných změn je podle MMR to, že současný zákon již neodpovídá potřebám trhu nebytových prostor. Téměř ve všech lokalitách se nabídka a poptávka vyrovnala, a proto již není nutná zvýšená míra ochrany nájmu těchto prostor. Dalším důvodem je mimo jiné i přesnější vymezení souvisejících pojmů.

30.04.05 Evropská unie zvažuje o prodloužení nižší sazby DPH na bydle

Češi mají naději, že by mohli při koupi bytů a domů ještě deset let platit nižší sazbu daně z přidané hodnoty. ČR má zatím výjimku na nižší DPH jen do roku 2007, podle ministra financí Bohuslava Sobotky však Evropská unie zvažuje její prodloužení do roku 2015. Sobotka to dnes řekl v rozhovoru pro ČTK. Ministr zároveň podporuje, aby české obce a města měly více času na výstavbu čistíren odpadních vod.
Na úrovni Evropské komise se podle Sobotky vedou jednání o možnosti, že by se výjimky u DPH prodloužily všem novým členským zemím až do roku 2015. Nováčci včetně ČR argumentují, že staré země EU mají výjimky trvalé, zatímco oni získali úlevy pouze na několik let.
Prodloužení výjimek údajně podporuje i předsedající Lucembursko. O návrhu zatím nejednali ministři financí členských zemí EU, podle Sobotky by však tento bod měl přijít na jednání do konce pololetí.
ČR má do roku 2007 vyjednanou výjimku na nižší DPH na stavební práce spojené s bydlením. Blížící se zvýšení DPH přispělo v uplynulých měsících k prudkému nárůstu výstavby nových bytů i celkové stavení činnosti.
Ministr Sobotka zároveň podporuje myšlenku, že by české obce a města měly mít více času na vybudování čistíren odpadních vod. Podle požadavků EU musejí mít vlastní čistírnu všechny obce nad dva tisíce obyvatel a ČR si vyjednala výjimku do roku 2010. Podle Svazu měst a obcí to bude vyžadovat investice v rozsahu asi 100 miliard korun, na které české obce nemají dost peněz. "Výjimka by měla být prodloužena nejméně do roku 2015," řekl nedávno ČTK místopředseda Svazu Jaromír Jech.
O případné prodloužení výjimky by muselo Evropskou unii požádat ministerstvo životního prostředí. "Já bych tu snahu určitě podporoval. V té oblasti se odehrál obrovský pokrok, ale současně to do značné míry vyčerpává obecní a městské pokladny a stát také nemá neomezené možnosti, jak výstavbu těchto čistíren podporovat," řekl Sobotka.

29.04.05 Zákon o nájemném dostane sněmovna možná v červnu

Nový ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, jehož hlavní prioritou je dořešení zákona o nájemném, chce návrh na deregulaci nájemného předložit tak, aby jej sněmovna začala projednávat na červnové schůzi. Uvedl to dnes v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC. Zopakoval ale, že je nutné o návrhu vyjednávat tak, aby vláda předložila do parlamentu normu, která bude průchodná.
Navrhovaný růst nájmů během šesti let nejvíce o osm procent se tak ještě může změnit.
Martínek se umí představit i maximálně až desetiprocentní roční růst, klíčové jsou pro něj ale sociální dopady deregulace. "To znamená, já musím vědět, že v okamžiku, kdy dám souhlas, aby ten zákon byl schválen, že sociální dopad je řešitelný," zdůraznil.
Za velmi závažný problém volající po řešení Martínek označil také nedořešené vztahy ve společenstvích vlastníků bytů. "Vztahy mezi vlastníky nejsou právně ani reálně vůbec dořešeny," upozornil. Připustil ale, že dořešení této problematiky je ve zbývajícím volebním období zřejmě nereálné.

22.04.05 Prezident Václav Klaus podepsal zákon, díky kterému se budou

Prezident Václav Klaus podepsal zákon, díky kterému se budou moci společenství vlastníků snadněji dohodnout na opravě střechy, fasády či na rekonstrukci jiných společných částí domu. Novela upravuje některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům. ČTK to oznámil mluvčí prezidenta Petr Hájek.
Návrh, který 23. března schválil Senát, předložila skupina zákonodárců z ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a US-DEU. Podle ní má k uvedeným rozhodnutím stačit souhlas tříčtvrtinové většiny, nikoli všech, jak to zatím zákon vyžadoval. Povinnost získat svolení od každého totiž v praxi vedla k tomu, že se oprava často neuskutečnila.
Jeden z autorů novely Stanislav Křeček (ČSSD), jenž je též předsedou Sdružení nájemníků, již dříve uvedl, že novela zákona je velmi potřebná. Podle Františka Beneše (KSČM) však řeší pouze případy pro opravy, modernizaci, rekonstrukci a změny stavby, při kterých se nemění spoluvlastnické podíly.
Bytová družstva, v nichž lidé vlastní družstevní podíl a družstvo celý dům, stejnou povinnost získat v takových případech souhlas všech nemají. Novela se jich tedy podle Beneše netýká. Ve společenství vlastníků je člověk majitelem konkrétního bytu.
Někteří politici v souvislosti s přijetím zákona vyjádřili i jisté obavy. Podle senátorky ODA Jitky Seitlové může novela zbývající čtvrtině lidí, kteří případně nemusí s úpravami souhlasit, omezit jejich vlastnická práva.Copyright © AMADIA Reality. Všechna práva vyhrazena.
Web realizoval Octopus